Sambo to kompletny system walki wręcz. Od sportowego treningu przekrojowego pod mma (stójka z muay thai, klincz z zapasów i parter z brazylijskiego jiu-jitsu) odróżnia się tym, że ma własne techniki do walki w każdej płaszczyźnie. Ma także militarną odmianę.

 

Sambo ukształtowało się z najbardziej cennych elementów narodowych rodzajów walki – tadżyckiej, kazachskiej, uzbeckiej, kirgiskiej i innych.

    Dzięki swej wszechstronności sambo idealnie nadaje się pod formułę MMA (Mieszane sztuki walki) gdzie przedstawiciele tego stylu odnoszą znaczące sukcesy np. Oleg Taktarov, Fedor Emelianenko, Khabib Nurmagomedov.

SAMBO

​    Sambo ros. Camбo to skrót od "Сamозащита без oружия" czyli "Samoobrona bez broni".
 
Jest sztuką walki powstałą w I poł. XX wieku w Związku Sowieckim kiedy w ZSRR trwały studia nad stworzeniem uniwersalnego systemu walki wręcz dla potrzeb Armii Czerwonej.
​    Sambo łączy między innymi elementy judo oraz zapasów z terenu dawnego ZSRR. W 1966 roku FILA (Międzynarodowa Federacja Związków Zapaśniczych) oficjalnie uznała sambo jako sport i roztoczyła nad nim swój patronat. W 2015 roku sambo zadebiutowało jako dyscyplina na igrzyskach europejskich w Baku.